środa, 2 kwietnia 2014

Nie tylko niebo jest dziś niebieskie

Nie tylko bo i akukuuu zrobiło sie niebieskie. A dlaczego??

Pojawiła się akcja blogerów TU, która seria wpisów z kolorem niebieskim w tle ma na celu zachęcić do zwiększania świadomości nt tego zaburzenia. Włączyliśmy sie z Bobem do tej akcji. ale najpierw kilka słów od MamyBoba.

W swojej pracy zawodowej na co dzień mam kontakt z dziećmi z autyzmem i to co zawsze zadziwia mnie najbardziej to to, że u każdego z nich problemy wyglądają inaczej, nie ma dwóch takich samych dzieci z autyzmem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo przecież to normalne, że dzieci różnią sie od siebie i ta ich indywidualność jest piękna ale ... Kiedy pojawiają się problemy np. z zachowaniem, robi się pod górkę, bo nie ma jednego uniwersalnego sposobu terapii, wspomagania, dla każdego z nich trzeba znaleźć indywidualny sposób pracy. Są zachowania, które kojarzą się z autyzmem: trudności w relacjach z innymi czy silna reakcja np. na dźwięk ale już nie każdy wie skąd one się biorą. Dlatego często spotyka się brak zrozumienia u innych ludzi, rodzice dzieci z autyzmem często słyszą , że powinni zrobić tak czy tak, że nie radzą sobie z dzieckiem lub widzą krytyczne spojrzenia. Dlatego ważne jest by zwiększać świadomość społeczną, bo ludzie boją się lub niestety wyśmiewają czy krytykują nieznane. Jeśli ludzie spróbują zrozumieć spróbują zaakceptować dzieci z autyzmem będzie lżej i im i ich rodzicom. Rodzice potrzebują takiego zrozumienia bo często podejmują walkę by pomóc dziecku odnaleźć się w świeci dla niego niezrozumiałym i budzącym lek.  Dzieci z autyzmem sa niesamowite potrzebują tylko zrozumienia. Dlatego tak ważne są takie dni jak ten.

Dziś podjęłam ten temat również z Bobem. Nie pierwszy raz, bo chodzi on do przedszkola integracyjnego, w którym ma kontakt z dziećmi z autyzmem. Rozmawiałam z nim o tym czemu czasem dzieci zachowują sie inaczej, czemu czasem robią rzeczy, których nie wolno. To trudny temat do rozmowy niezależnie od wieku rozmówcy ale czy to oznacza, że nie powinno sie go podejmować. My dziś próbowaliśmy bawiąc się niebieskim :

Miś Bobowy dostał dziś niebieską kokardę :

A Bob zrobił niebieskie kwiatki ze swoich rączek :)


pozdrawiamy 
MamaBoba i Bob


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz