niedziela, 23 marca 2014

Dziecko na Warsztat - MATEMATYKA

Dziś w ramach Dziecka na Warsztat pokażemy jak bawiliśmy się matematyką. 

Bob lubi zabawy matematyką, a żeby mu to jeszcze bardziej uatrakcyjnić zwykłą matematykę zamieniłam w "piracką" :). Bob uwielbia bajkę Jake i piraci z Nibylandii, a i ja chętnie mu ją włączam, bo to fajna bajka, która nie pozwala mu na bezmyślne gapienie się TV. Nasza przygoda rozpoczęła się od przebrania. Jak piracka matematyka to trzeba przecież mieć strój pirata. :D
Potem został już warsztat właściwy.
Na początek Bob losował sobie zadanie. W opakowaniach po jajkach niespodziankach znajdowały sie liczby:1,2,3,4,5. W woreczkach - zamykanych w różny sposób oraz słoiku (przy okazji ćwiczenia manualne musiały być :) ) znajdowały się karteczki z oczkami. Bob losował i dobierał oczka do liczby. Z każde wykonane zadanie dostawał złotego dukata - jak Jake :)Zadanie 1
Iza (przyjaciółka Jake) zbiera muszle i inne morskie skarby. Pomożesz jej by do siebie pasowały?
Przygotowałam :muszelki i gwiazdy, oraz ciągi. Bob układał wg podanego przez mnie rytmu i kolorował , kończąc rytm.Zadanie 2 
Wykorzystaliśmy: figurki z bajki, koraliki, nakrętki, tabliczki z liczbami i oczkami.
Bob najpierw ustawiał figurki, mówiliśmy kto jest najwyższy kto najniższy. Ja mówiłam po kolei pierwszy jest ... a on odpowiadał a potem próbowaliśmy tak by to on używał liczebników. Potem każdemu rozdał miseczkę i miseczki z koralikami miał tak powybierać koraliki, by każdy miał skarb i by miał tylko jeden rodzaj koralików.

Ponieważ Bob porozdzielał koraliki tak, ze ilość w miseczkach nie układała się prawidłowo tzn. od 1 do 5 , ułożyliśmy je prawidłowo i dodaliśmy tabliczki z liczbami i oczkami.


Zadanie 3

Przygotowałam: postaci wycięte z gazety "Jake i piraci z nibylandii", plansze ze zbiorami oznaczone 1,2,3 i taka samą liczba oczek. Boba zadaniem było umieszczenie w kryjówkach tyle postaci ile mówi liczba w okienku.


Na koniec została nam małpka, która nie miała jeszcze kryjówki. Zapytałam więc co musimy zrobić no i oczywiste było, że do kogoś ją dołożyć. Wtedy zapytałam co zrobić, bo przecież kropek będzie za mało. Bob wpadł na to, że trzeba dorysować kropkę,a ja dodatkowo dopisałam działanie. Był to świetny sposób na wprowadzenie dodawania. Już kilka razy dodawaliśmy ale bez zapisywania działania. Po zapisaniu działania dokładnie omówiliśmy znaki : + nazywamy dodać ( nigdy nie plus!) a = to równa się. 


Zadanie 4
Przygotowałam: 3 skrzynie skarbów (pudełka) oznaczone figurami:kołem, kwadratem, trójkątem. Klocki w różnych kształtach i tabliczki z oczkami.
Zadanie : Rozdziel skarby do odpowiednich skrzyń. Policz ile w każdej z nich jest skarbów. Gdzie jest ich najwięcej, gdzie najmniej?


Zadanie 5
Przygotowałam kartkę z tabelką i złote dukaty ( wycięta z gazety i pokolorowane na złoto), klej. 
Zadanie
Przyklej dukaty tak by w każdym rzędzie było tyle ile wskazuje liczba.


Na koniec policzyliśmy dukaty, które Bob zdobył za zabawy. I oczywiście była niespodzianka piracka w nagrodę za pięknie wykonane zadania - zabawy przy pirackich piosenkach :)

Zobaczcie co inne Blogowe mamy i ich pociechy przygotowały w ramach Matematycznego Dziecka na Warsztat

10 komentarzy:

 1. Bardzo pomysłowe, M. też kocha losowania, będziemy czerpać inspiracje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Adamski bardzo lubi Jake'a i piratów z Nibylandii, więc na sto procent Wasz warsztat mu się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bajkowa matematyka:) fajnie wyszło, Piortus już każe mi wycinać dukaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł na bajkową matematykę!

  OdpowiedzUsuń
 5. Znów bajka w tle! Uwielbiam ;)! I jak ładnie u Was, kolorowo, też lubię!!

  OdpowiedzUsuń
 6. ALe super pomysł z piratami z Nibylandii! Szarańcza nie zna tej bajki ale zna idee piractwa i Kapitana Haka

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyjemnie i z ulubionymi bohaterami z bajek:). Uwielbiam Twoje warsztaty.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super! Tematycznie i treściwie. bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bajkowy warsztat!!!! Super!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bajkowo, piracko i jak dobrze DŻejk i piraci z Nibylandii sobie dobrze poradzili.
  Mamuśka24

  OdpowiedzUsuń