piątek, 7 sierpnia 2015

Zabawy plażowe z wykorzystaniem naturalnych zabawek cz.2

Jak Wam mijają wakacje. Nasze niestety dobiegły końca. Po raz kolejny odwiedziliśmy nasze piękne morze i oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie przywiozła Wam garści zabaw plażowych. Myślę, że większość zabaw można wykorzystać po drobnych modyfikacjach w piaskownicy. W zeszłym roku pojawił sie podobny post o TU dlatego ten wpis ma nr 2 w tytule. Nasze tegoroczne propozycje :) :

1. Litery coraz bardziej podobają się Bobowi. Czemu więc nie pobawić się nimi na plaży. Można odwzorowywać litery napisane wcześniej na piasku, można układać na narysowanym wzorze, można układać z pamięci. Wykorzystać można kamienie, muszle, patyki i co jeszcze znajdziecie na plaży.
2. Układanie rytmów i ciągów. To fajna zabawa, którą często wykorzystywaliśmy w tym roku. Układam ja a Bob dokańczał lub układał on dokańczałam ja.3. Od największej do najmniejszej. Już same przygotowania do zabawy były fajne. Wyszukiwaliśmy muszelek, szyszek, kamyków i układaliśmy. Inna wersja pojawiła się w zeszłym roku gdzie sprawdzaliśmy długość nie wielkość.


4. Odkąd pokazałam Bobowi grę w "Kółko i krzyżyk" gramy w nią bardzo często. Czemu więc nie zagrać na plaży. Można wykorzystać to co znajdziemy na plaży.


5.Często ludzie zapominają jak ważna jest wyobraźnia. W kształtowaniu umiejętności dzieci często zapomina się o wyobraźni , a jest ona niezbędna do kształtowania innych umiejętności. Można ją kształtować chociażby na plaży. Zwykły patyk? O nie dla nas był to rekin, pociąg. Pamiętajcie, że dzieci nie muszą mieć drogich zabawek, czasem wystarczy zwykły patyk.


6. Nie wiem jak Wy ale ja jako dziecko spędzałam sporo czasu w piaskownicy. Był to nasz podwórkowy punkt integracyjny. Pamiętam zabawy w sklep, piekarnie, budowy zamków czy zamienianie piaskownicy w dom a piaskowymi fotelami czy stołem. Dziś coraz rzadziej można zobaczyć taką podwórkową , wspólną zabawę stąd nasza kolejna propozycja zabawy. Babeczki z piasku. Babeczki ozdabiamy tym co znajdziemy: kamykami, kwiatami, trawą.7. Malowanie wodą to zabawa, która jest prosta, tania i daje dużo radości. Wystarczy woda i piasek lub po prostu jakaś prosta powierzania. Można bawić się w różny sposób : malować po wzorze narysowanym na piasku lub np. kreda na chodniku, można malować wg wyobraźni, można odwzorowywać obrazek lub kształt.8. Eliksir - tak tę zabawę nazwał Bob. Wystarczy wiaderko i to co znajdziemy na plaży lub podwórku. Po wykonaniu eliksiru można bawić się w wyławianie elementów, można tez  zanurzając ręce w eliksirze zgadywać przy pomocy dotyku elementy.9. Plażowa mandala - chyba nie muszę opisywać tej zabawy. Powiem tylko, że my ja bardzo lubimy.10. Patykowe konstrukcje - po co klocki jak są patyki :) Z patykami można zrobić wiele, szałas, garaż , domek drogę - wiele możliwości .

Jeśli będziemy nad morzem za rok na pewno zobaczycie kolejną odsłonę zabaw. 

1 komentarz:

  1. Oli dziś po raz pierwszy doświadczył fal na jeziorze. Co prawda patyków ani muszli nie było ale i tak fale dostarczyły mu wielu wrażeń. :)

    OdpowiedzUsuń