niedziela, 23 października 2016

Jesienny liść - matematyka dla smyka.

Dziś nasza pierwsza odsłona projektu JESIENNY LIŚĆ. Nasze kolejne odsłony będą dotyczyły różnych obszarów dziś pierwszy z nich MATEMATYKA. Matematyka dla smyka więc nie będzie to nic trudnego.
W pierwszej zabawie wykorzystałam liście wycięte z filcu ale można wykorzystać prawdziwe liście, liście z papieru. Pierwsze zabawy wykorzystałam podczas zajęć, które przeprowadziłam w grupie 3 latków. Nie są to żadne zaskakujące zajęcia, nic bardzo odkrywczego ale czasem zapominamy o najprostszych pomysłach więc może komuś się przyda. Druga część jest dla dzieci nieco starszych.

Do działa

CZEŚĆ 1 

Rozsypujemy liście na podłodze w tle leci piosenka "spadają liście" z płyty "Śpiewanki pokazywanki" Moniki Soleniec możecie jej posłuchać TU 


Do zadań wykorzystałam też obręcze. W pierwszej części cztery zielone krążki udawały drzewa. Jak wiadomo na jednym drzewie mogą być liście jednego gatunku. Obejrzeliśmy ilustracje i dopasowaliśmy kształt liścia do drzewa. Potem posegregowaliśmy liście tak by ba każdym drzewie był ten sam kształt. Wykorzystam tu ilustracje znalezione w internecie
Następnie wykorzystaliśmy obręcze w czterech różnych kolorach. To nasze wazoniki. W wazonie mogą być tylko liście w jednym kolorze. 


CZĘŚĆ 2

Zabawa 2 jest już dla nieco starszych dzieci. Dla starszych bo wykorzystujemy tabliczki z liczbami.

Układamy dwie kartki i liczby nad nimi zadaniem dziecka jest dołożyć liście wg oznaczeń i znaleźć liczbę będącą wynikiem. Oczywiście między kartkami można postawić znak + a za kartkami =


Zabawa druga układamy liście od najmniejszego do największego. Żeby móc wykorzystać liście więcej niż jeden raz tak żeby np. służyły jako pomoc dydaktyczna liście suszę, przyklejam na kartkę (koniecznie klejem w sztyfcie , nie płynnym) i laminuję. 
Na koniec dla tych co wytrwali przygotowałam karty pracy, które znajdziecie na dole strony.


To jak z nich skorzystacie to zależy od Was oto moja propozycja:
strona 1 
Tworzymy ciągi. Kolorujemy liście wg własnego pomysłu tworząc ciągi.Strona 2 i 3 
Kolorujemy liście wg oznaczeń - kolorujemy tyle liści ile wskazuje liczba. Na stroni 3 w okienka możemy wpisać liczbę lub narysować kropki.
CZEKAM NA WASZE PROPOZYCJE DO PROJEKTU.5 komentarzy:

 1. Świetny pomysł i nauka przez zabawę. Lubię to!
  Ostatnio u prowadzącej zajęcia w Szkole Leśnej widziałam sam liść zalaminowany i wycięty z 1 cm zapasem. Też tak sobie zrobiła - super pomoc do zajęć, szczególnie, kiedy pogoda nie sprzyja zbieraniu jesiennych liści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie też mam śiatnie sie sprawdzają. Muszą tylko być dobrze wyschnięte.

   Usuń
 2. Bardzo pomysłowo, taka nauka na pewno zachęci każdego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie sposoby na zabawę poprzez naukę. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń