niedziela, 15 listopada 2015

O tym, że ptaki odlatują do ciepłych krajów.

Jesień to wspaniały czas na prace z dzieckiem. Inspiracje można znaleźć na wyciągnięcie ręki , wystarczy wyjrzeć zza okno. Tak było i z tym tematem. Bob zobaczył stado ptaków, a seria pytań , które potem popłynęły skierowała nasze zabawy w tym kierunku. Postanowiłam wyjaśnić jak to jest z tymi ptakami. Zaczęliśmy od obejrzenia filmu. Od jakiegoś czasu w weekendy oglądamy serie "przyjaciele lasu". Mogę ją polecić jeśli chcecie by Wasze pociechy dowiedziały się więcej o lesie i jego mieszkańcach. My wybraliśmy odcinek o migracji ptaków Tu go znajdziecie  on był wstępem do naszych działań.

1. Przeczytaliśmy opowiadanie "O gościach co nie przyszli na ucztę" L. Krzemienieckiej i ułożyliśmy historyjkę obrazkową z bajki

2. Rozpoznawaliśmy ptaki na obrazkach, część z nich znamy doskonale. Codziennie w drodze do przedszkola nazywamy ptaki, które spotykamy po drodze. Całkiem ich sporo jak na miasto.


3. Podzieliliśmy ptaki na te, które spotkamy w karmniku zimą ( na zdjęciu pudełko po prawej) i na te, które odleciały (pudełko po lewej).


4. Skorzystaliśmy też z prezentacji, którą przygotowałam. Najpierw dziecko słyszy odgłos jaki wydaje ptak i musi zgadnąć jaki to ptak. Po kliknięciu pojawia się zdjęcia ptaka. Prezentację już kiedyś pokazywałam na blogu.


5. Obejrzeliśmy w książce zdjęcia ptaków i postanowiliśmy odtworzyć zdjęcie. Wykorzystaliśmy klonowe listki.
Wpis powstał w ramach projektu Mały Przyrodnik szczegóły znajdziecie tu

 pozdrawiamy MamaBoba i Bob

1 komentarz: