czwartek, 2 kwietnia 2015

Akukuuu dziś świeci na niebiesko !

Wyobraź sobie, że każdego dnia jesz za słoną zupę, myjesz ręce w lodowatej wodzie. Próbujesz napisać coś lub narysować z radiem rozkręconym na maksa i to jadąc rozpędzonym samochodem po drodze pełnej dziur. Wyobraź sobie, że Twoi bliscy co drugie zdanie wypowiadają po chińsku a Ty przecież nie znasz chińskiego. Wyobraź sobie, że codziennie musisz odwiedzać miejsca, które budzą w Tobie lęk bo są obce i pełne ludzi o obcych twarzach, którzy nie rozumieją tego co próbujesz im powiedzieć. Wyobraź sobie, że każdego dnia jesteś sam bo nie wiesz jak nawiązać kontakt z innymi, że ludzie dookoła robią rzeczy dziwne , a Ty nie wiesz czy to dobre czy złe.  Fajnie ?? To oczywiste, że nie. ! Tak , oczywiście w dużym uproszczeniu odbierają świat osoby chore na Autyzm. Każdy chory jest inny więc opisane powyżej zachowania nie występują u każdego i nie u każdego z takim samym nasileniem. Każdy z chorych jest wyjątkowy i objawy autyzmu wyglądają u każdego inaczej.


Oczywiście można znaleźć cechy , które pozwalają rozpoznać autyzm . Wyróżnić można triadę zaburzeń w autyzmie:
  • zaburzenia funkcjonowania społecznego, 
  • zaburzenia komunikacji 
  • obecność sztywnych wzorców zachowań, aktywności i zainteresowań.
Triada ta nie wyczerpuje deficytów, które może mieć chory i też nie zawsze poszczególne zaburzenia występują z jednakowym nasileniem. 

Tyle z teorii, bo nie jest ona najważniejsza. Zastanawialiście się kiedyś z czym spotykają się chorzy lub ich rodziny. Jedna z mam gdy poszła do lekarza ze swoją 1,5 letnią córką, u której zauważyła niepokojące objawy usłyszała od  pediatry, lekarza z wieloletnim doświadczeniem i dość dobrą opinią wśród rodziców, że chce na siłę zrobić z dziecka kalekę alby wyłudzić pieniądze z zasiłku dla niepełnosprawnych. Inna opowiadała jak syn położył sie na ulicy i zaczął wrzeszczeć, a ona ratując sytuację i reagując prawidłowo usłyszała jak ktoś za plecami mówi, że nawet syna wychować nie umiała. Słyszałam, o przypadku gdy tata został poproszony o wyjście z restauracji, bo syn zachowywał się "niegrzecznie". Sytuacje, w których znajdują się rodzice dzieci chorych na autyzm jest ciężka nie tylko dlatego, że muszą zrozumieć swoje dziecko, które samo wielu rzeczy nie rozumie, muszą też nauczyć dziecko świata, który wcale nie jest dla nich zrozumiały. Co więcej często zdarza się , że dziecko z autyzmem nie wyróżnia się niczym szczególnym, na twarzy nie widać objawów autyzmu dlatego ludzie dookoła odbierają dziecko jako zdrowe więc zachowania nieakceptowane społecznie odbierane są jako niegrzeczne a dzieci jako nie wychowane. Taki dzień jak dziś czyli Światowy dzień świadomości autyzmu mają bardzo duże znaczenie, bo uświadamiają ludziom , że autyzm istnieje. Nie w dalekich krajach ale tuż obok, za ścianą. Świadomość może wiele zmienić i ułatwić to co i tak jest trudne. 

Daj szansę chorym na autyzm nigdy nie wiesz ile mogą dokonać w życiu. Wg opinii ekspertów na Zespół Aspergera - jeden z rodzajów autyzmu cierpiał A. Einstein a jakiś czas temu pojawiły się głosy, że sławny piłkarz Messi może cierpieć na to schorzenie.  Z doświadczenia wiem, że dzieci z autyzmem są niezwykłe. Dajmy więc im szanse. Zaświećmy na niebiesko, by jak najwięcej osób dowiedziało się o autyzmie.

1 komentarz:

  1. W przedszkolu w którym pracowałam było dziecko z aspergerem. Wyjątkowy chłopiec. Ciężko było do niego dotrzeć ale zdolny był wyjątkowo.
    Naslonecznej.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń