niedziela, 26 października 2014

Przez Polskę z Kopernikiem.

Podróż z Dzieckiem na Warsztat biegnie dalej.

W ostatnim czasie poznawaliśmy z Bobem kosmos więc wybór sławnej postaci z Polski był oczywisty - Mikołaj Kopernik. Warsztat ten zajął nam kilka dni ponieważ wyruszyliśmy w podróż. Naszym przewodnikiem był własnie Kopernik, który mimo, że pełnił ważne zadanie w warsztacie nie był do końca najważniejszy w nim. Ale koniec wstępu przejdźmy do konkretów. Jeśli miałabym wybrać tytuł to brzmiałby on
Podróże z Kopernikiem biegiem Wisły.1. Wyruszamy z gór: Pan Kopernik miał zagadkę, która była ukryta w pokoju Boba. Graliśmy w ciepło , zimno by ją znaleźć. Brzmiała ona : W podróż rzeką Wisłą się wybierasz jaki środek transportu ze sobą zabierasz? Kiedy już Bob zgadł, że będzie to podróż łodzią musiał ją wykonać . Złożyliśmy więc łódkę z papieru i popłynęliśmy dalej.
w zadaniu wykorzystałam: mapę od premiera, papier do wykonanie łodzi.2. Co to za miejsce? Bob by dostać się do tego miasta musiał odgadnąć 3 zagadki ( o smoku, królu i rycerzu). Po ich zgadnięciu wpłynął do miasta KRAKOWA. Poznał legendę o smoku wawelskim. Legendę postanowiliśmy wystawić w naszym domowym teatrze. 

Zrobiliśmy też zadanie z książeczki z serii Czuczu (chyba z serii podróżnik)Wykorzystałam w zadaniu: grę "zabawy smoka Obiboka", książkę 50 najpiękniejszych opowieści , figurki a klocków, pacynkę smoka z Ikei, zadania Czuczu 

3. Po przedstawieniu ruszyliśmy dalej. Płynęliśmy, aż Pan Kopernik zadał nam znów zagadki. Tym razem Bob musiał połączyć napisy i obrazki. 

Kiedy zadanie było gotowe wpłynęliśmy do Warszawy. Poznaliśmy legendę o Wasie i Sawie. Dowiedzieliśmy się, że Warszawa jest stolica polski i przypomnieliśmy sobie jak wygląda flaga i herb Polski.Wykonaliśmy też syrenkę Warszawską.


Wykorzystaliśmy: Kolorowankę znalezioną w internecie, folię aluminiową, kredki, klej, zadanie z flagą i godłem pochodzi z jakiejś książki dla przedszkolaków, nie pamiętam niestety z której.

4. Miasto Kopernika było już tuż tuż. By do niego wpłynąć musieliśmy rozwiązać zagadki ( o słońcu, gwiazdach i księżycu). Pan Kopernik bardzo się ucieszył z naszych odwiedzin i w zamian za to opowiedział nam legendę o Toruńskich piernikach (przepraszam, że nie pokaże książeczki ale była pożyczona i już ją oddałam). Wykonaliśmy też zadanie od Pana Kopernika . 


Bawiliśmy się tez ciastoliną, robiliśmy pierniki toruńskie: układaliśmy je od najmniejszego do największego, tworzyliśmy zbiory i próbowaliśmy dodawać na konkretach.

Wykorzystaliśmy: Kolorowankę z Bazgroszytu, ciastolinę, foremki o różnej wielkości w kształcie serca.
5. Kopernik zaproponował nam wspólną podróż. Chcemy się przekonać gdzie dalej Wisła popłynie. Popłynęliśmy więc wspólnie dalej, aż dotarliśmy nad morze. Rozwiązywaliśmy zagadki tym razem dotykowe: były muszelki, bursztyn i obrazkowe : latarnia morska i ryba. Poznaliśmy legendę o królowej Bałtyku. Wykonaliśmy też morze w słoiku z naszych nadmorskich pamiątek. 6. Na koniec Bob musiał odpowiedzieć na 3 najważniejsze pytania :
1. Jak się nazywa najdłuższa rzeka w Polsce?
2. Jak się nazywa stolica Polski? 
3. Jakie miasta odwiedziliśmy?
Kiedy odpowiedział na mapie zaznaczyliśmy miejsca w których byliśmy . 


W warsztacie wykorzystaliśmy wybrane zagadki Smoka Obiboka:

oraz książki

To nie koniec naszych przygód z Kopernikiem bo będziemy się jeszcze bawić z nim poznając dalej Układ Słoneczny. Może się Wam pochwalimy :)
Tymczasem zapraszamy na inne blogi, które biorą udział w projekcie29 komentarzy:

 1. U nas też Kopernik, ale w zupełnie innej postaci :) świetnie Wam to wyszło

  OdpowiedzUsuń
 2. Kopernik jak u nas :) fajną mieliście podróż po Wiśle - super pomysł!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo Kopernika dziś. Piękne Wasze warsztaty, ciekawe bardzo, dużo się działo ;)! Ale stateczek na mapie wzruszył mnie bardzo ;)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne powiązanie wiedzy na temat postaci z wiedzą na temat Polski. Zwarty i zgrabny warsztat,

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo długa Wasza podróż:) Eksplorując dalej Koniecznie zajrzyjcie na dłużej na Warmię :) ps.Starostwo Powiatowe w Olsztynie wydało swego Czasu mały komiks Kopernik na Warmii; może jeszcze mają? Ja mogę Wam przesłać fotki na mail ( skaner padł)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna sprawa ta wyprawa :)
  Bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co za pomysłowa mama! Super wpis godny polecenia!

  OdpowiedzUsuń
 8. u mnie też będzie Kopernik- ale wieczorem wrzucę post

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny warsztat! Bardzo podoba mi się pomysł z zagadkami i zadaniami, dzięki temu dzieci dużo łatwiej zapamiętują poznane miejsca i nowe nazwy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Łoł! Super i jaki rozbudowany i kreatywny warsztat!

  OdpowiedzUsuń
 11. Kopernik (Y) -już nie powtarzam się dlaczego ;) Super syrenka, Gaba robi podobna, bo bardzo się spodobała błyszcząca łuska.

  OdpowiedzUsuń
 12. Wielce ciekawy i pomysłowy warsztat. Super!

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna wycieczka :-D Kopernik to super gość!

  OdpowiedzUsuń
 14. Super podróż! Ale się napracowaliście... :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Kopernik zyskuje na popularności w tym miesiącu. Niby ten sam bohater, a jednak w zupełnie innym wymiarze.

  OdpowiedzUsuń
 16. Super wycieczka :-)) super zadania ;-))
  BRAWO dla BOBA :-))
  u nas też Kopernik .... że też przegapiłam Kopernika na Bazgroszycie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 17. uwielbiam zagadki! świetnie to przygotowałaś

  OdpowiedzUsuń
 18. Fantastyczna sprawa taka podróż palcem po mapie ;) Brawo dla Boba za rozwiązanie wszystkich zagadek i piękne prace plastyczne.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy warsztat - niby Kopernik a jednak nie Kopernik ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. U nas też Kopernik ale nie pomyślałam żeby tak podróżować. Świetnie przekazana widza o kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Śliczna Syrenka Wam wyszła.
  Świetny warsztat

  OdpowiedzUsuń